Prof. Dr. Yasemin Açık, İzmir’deki Otelini Depremzede ve Ekipler İçin Açtı

Prof. Dr. Yasemin Açık, İzmir’deki Otelini Depremzede ve Ekipler İçin Açtı

Dernek Beyannameleriyle İlgili Açıklama Yapıldı

Dernek Beyannameleriyle İlgili Açıklama Yapıldı

Elazığ Valisi Yırık: “Cumhuriyet, millet iradesinin güvencesidir”

Elazığ Valisi Yırık: “Cumhuriyet, millet iradesinin güvencesidir”

Diyanet Harput Eğitim Merkezi’nin İnşası Sürüyor

Diyanet Harput Eğitim Merkezi’nin İnşası Sürüyor

Fırat Üniversitesi Tarım ve Gıda Meslek Yüksekokulu Kurulması İçin Başvuru Yapıldı

Fırat Üniversitesi Tarım ve Gıda Meslek Yüksekokulu Kurulması İçin Başvuru Yapıldı

Uzak Doğu Ülkelerine İhraç Ediliyor
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 10 Aralık 2019 - 13:49:32

Keban ilçesindeki Karakaya ve Keban baraj göllerinde yetiştirilen somon, başta Japonya olmak üzere Uzak Doğu ülkelerine, alabalık ise Avrupa’ya satılıyor. Elazığ’ın Keban ilçesinde yetiştirilen alabalık Avrupa’ya, somon ise Uzak Doğu’ya ihraç ediliyor. Bu yıl yaklaşık 10 bin ton alabalık ile bin ton somon yurt dışına satıldı. KARAHAN: SOMON BALIĞINI JAPONLARA SEVDİRMEYİ BAŞARDIK Tarım ve Orman […]

Keban ilçesindeki Karakaya ve Keban baraj göllerinde yetiştirilen somon, başta Japonya olmak üzere Uzak Doğu ülkelerine, alabalık ise Avrupa’ya satılıyor.

Elazığ’ın Keban ilçesinde yetiştirilen alabalık Avrupa’ya, somon ise Uzak Doğu’ya ihraç ediliyor. Bu yıl yaklaşık 10 bin ton alabalık ile bin ton somon yurt dışına satıldı.

KARAHAN: SOMON BALIĞINI JAPONLARA SEVDİRMEYİ BAŞARDIK

Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, “Elazığ’ın kaliteli sularında yetişen somon balığımızı Japonlara sevdirmeyi başardık, severek tüketiyorlar. Keban ve Karakaya baraj gölleri üzerinde yer alan tesislerde üretilen balıklar, yurt dışına da gönderiliyor. Keban ilçesindeki tesislerde bu yılın 11 ayında yaklaşık 18 bin ton alabalık, bin ton civarında ise somon üretildi. Burada yetiştirilen alabalığın yaklaşık 10 bin tonu başta Almanya, Hollanda,  Belçika ve Rusya’ya ihraç edilirken, somon ise Japonya başta olmak üzere Uzak Doğu ülkelerine gönderiliyor” dedi.

KARAHAN:68 BİN HEKTAR SU YÜZEYİ ALANINA SAHİP

Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan, “Elazığ’da su ürünleri üretimimiz hız kesmeden devam ediyor. Uzun yıllardır alabalık üretimi ile Türkiye birincisi olduğumuz gibi 2019’da 18 bin tonun üzerindeki üretimimizle yine birinci sıradaki yerimizi koruyoruz. Özellikle 68 bin hektar su yüzeyi alanına sahip olan ilimizde alabalık yetiştiriciliği için birinci sınıf su kalitesine sahip olmamız bu avantajı ortaya çıkarmaktadır. 160 civarında kafes balıkçılığı yapan tesiste yapmış olduğumuz üretim ile Türkiye’deki en fazla alabalık üretimi gerçekleştiriyoruz. Temiz, serin ve oksijen yönünden zengin sulara sahip Elazığ’da yetişen alabalıkların lezzetiyle hem yurt içinde hem de yurt dışında talep görüyor. Elazığ’ın kaliteli sularında yetişen alabalığımızı sadece Türkiye’nin sofralarına değil, aynı zamanda Almanya, Hollanda ve Belçika gibi birçok Avrupa ülkesinin sofrasına gönderiyoruz” diye kaydetti.

KARAHAN: BİN TON CİVARINDA SOMON BALIĞINI UZAK DOĞU’YA GÖNDERİYORUZ

Karahan, “Geçen sene 450 ton somon ihraç ettik. Bu yıl bin ton civarında somon balığını Japonya başta olmak üzere Uzak Doğu’ya gönderiyoruz. Elazığ’ın kaliteli sularında yetişen somon balığımızı Japonlara sevdirmeyi başardık, severek tüketiyorlar. Japon heyeti ilimize yapmış olduğu ziyaretlerinde, bu kalitedeki somonu ne kadar üretirsek alacaklarını söylediler. Bu ilimizin ve ülkemizin başarısıdır. Keban ve Karakaya baraj gölleri üzerinde yer alan su ürünleri üretim tesislerinin bin 500 kişiye direkt, dolaylı olarak da 3 bin kişiye istihdam sağlıyor” ifadelerini kullandı.

ARPACI:10 BİN TON CİVARINDA ALABALIK ÜRETİMİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Gümüşdoğa Su Ürünleri firması temsilcisi Süleyman Arpacı ise,  “Firma olarak bu yıl 10 bin ton civarında alabalık üretimi gerçekleştirdik. 2 gram ağırlığında aldıkları alabalıkları 350 gram porsiyon büyüklüğüne kadar yetiştirdikten sonra satışa sunuyoruz” şeklinde konuştu.

  • Etiketler
  • Yorumla
booked.net
Elazığ Merkez Nöbetçi Eczaneleri