ELFED Eğitim Kampanyasına 100 Adet Tablet İle Destek Oldu

ELFED Eğitim Kampanyasına 100 Adet Tablet İle Destek Oldu

Elazığ’ın Yetiştirdiği Önemli Değer Ahmet Tevfik Ozan  Hayatını Kaybetti

Elazığ’ın Yetiştirdiği Önemli Değer Ahmet Tevfik Ozan  Hayatını Kaybetti

Elazığ’da Kar 38 Köy Yolunu Kapattı

Elazığ’da Kar 38 Köy Yolunu Kapattı

Elazığspor’da 3 Oyuncu Takımdan Ayrıldı

Elazığspor’da 3 Oyuncu Takımdan Ayrıldı

Elazığ’da Bir Zincirleme Kaza Daha! 5 Araç Birbirine Girdi: 4 Yaralı

Elazığ’da Bir Zincirleme Kaza Daha! 5 Araç Birbirine Girdi: 4 Yaralı

Harput Kazı Sergisi Açıldı
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 27 Aralık 2019 - 08:26:06

Elazığ Valiliği ve Fırat Üniversitesi koordinesinde 2014-2018 yılları arasında tarihi Harput Mahallesinde bulunan Harput Kalesi’nde yapılan kazı çalışmalarını anlatan ve çıkan objeleri gösteren fotoğraflar hazırlandı. Hazırlanan fotoğraflarla Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezinde “Harput Kazı” sergisi açıldı. Sergi açılışına, Fırat Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Müze Müdürü Ziya Kılınç, Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Güzel […]

Elazığ Valiliği ve Fırat Üniversitesi koordinesinde 2014-2018 yılları arasında tarihi Harput Mahallesinde bulunan Harput Kalesi’nde yapılan kazı çalışmalarını anlatan ve çıkan objeleri gösteren fotoğraflar hazırlandı.

Hazırlanan fotoğraflarla Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezinde “Harput Kazı” sergisi açıldı. Sergi açılışına, Fırat Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Müze Müdürü Ziya Kılınç, Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Güzel Sanatlar Bölüm ve Kazı Başkanı Prof. Dr. İsmail Aytaç ile davetliler katıldı.

DEMİRDAĞ: ELAZIĞ DEĞİL TÜM BÖLGE AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİDİR

Harput’un dünya kültür mirası geçici listesinde girmiş olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, “Akabinde dünya kültür mirasına girecek şekilde tüm kurumlar tarafından çabalar gösterilmektedir. Amacımız dünya kültür listesine kazandırmak. Elazığ değil tüm bölge açısından çok önemlidir. Çok eskiye dayanan bir insanlık tarihi bulunmaktadır. Değişik inançların ve medeniyetlerin yaşadığı bir ana merkezdir” dedi.

AYTAÇ: KAZI ÖNCESİ VE SONRASI RESİMLER BULUNMAKTADIR

Kale kazıları ile ilgileri 2. fotoğraf sergisi olduğunu anımsatan Kazı Başkanı Prof. Dr. İsmail Aytaç, “Harput Kalesinin arşiv çalışmalarına başladık. Özellikle bunlarda kazı öncesi ve sonrası resimler bulunmaktadır. Elde edilen buluntular ve onların tekniği çizimi gibi resimlerden oluşmaktadır” ifadelerini kullandı.

Kale ile ilgili restorasyon çalışmaları yaptıklarını ve kamuoyunu da bilgilendirmek istediklerine değinen Aytaç, Harput Kalesinde olanları bilim dünyasına ve turizme kazandırmak için çalışmalar yürütüldüğünü kaydetti.

  • Etiketler
  • Yorumla
booked.net
Elazığ Merkez Nöbetçi Eczaneleri