ELFED Eğitim Kampanyasına 100 Adet Tablet İle Destek Oldu

ELFED Eğitim Kampanyasına 100 Adet Tablet İle Destek Oldu

Elazığ’ın Yetiştirdiği Önemli Değer Ahmet Tevfik Ozan  Hayatını Kaybetti

Elazığ’ın Yetiştirdiği Önemli Değer Ahmet Tevfik Ozan  Hayatını Kaybetti

Elazığ’da Kar 38 Köy Yolunu Kapattı

Elazığ’da Kar 38 Köy Yolunu Kapattı

Elazığspor’da 3 Oyuncu Takımdan Ayrıldı

Elazığspor’da 3 Oyuncu Takımdan Ayrıldı

Elazığ’da Bir Zincirleme Kaza Daha! 5 Araç Birbirine Girdi: 4 Yaralı

Elazığ’da Bir Zincirleme Kaza Daha! 5 Araç Birbirine Girdi: 4 Yaralı

ELEP Dönem Başkanı Prof. Dr. Açık Kentsel Dönüşümle İlgili Açıklama Yaptı
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 30 Aralık 2019 - 16:26:26

Elazığ İş Kadınları Derneği Başkanı ve Elazığ Ekonomi Platformu Dönem Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık,  Elazığ’da önemli sayıda ve yoğunlukta riskli yapı stoku bulunduğuna dikkat çekerek, kentsel dönüşüm sürecini hızlandıracak politikalar ve tedbirlerin acilen geliştirilmesi gerektiğini ifade etti. Prof. Dr. Yasemin Açık, 27 Aralık tarihinde Sivrice ilçemizde meydana gelen deprem sebebiyle tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun […]

Elazığ İş Kadınları Derneği Başkanı ve Elazığ Ekonomi Platformu Dönem Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık,  Elazığ’da önemli sayıda ve yoğunlukta riskli yapı stoku bulunduğuna dikkat çekerek, kentsel dönüşüm sürecini hızlandıracak politikalar ve tedbirlerin acilen geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Prof. Dr. Yasemin Açık, 27 Aralık tarihinde Sivrice ilçemizde meydana gelen deprem sebebiyle tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun dileklerini ilettiklerini belirterek, “Gerek ilimiz ve ülkemiz gerekse dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan bu tür afetlerin, toplumsal afet kültürü bilincinin pekişmesi ve her ölçekten tedbirlerin geliştirilmesi açısından en etkin uyarıcılar olduğunu düşünüyoruz. Depremlerin verdiği hasar, fiziksel büyüklükleri ve nitelikleri kadar, etki alanlarında kalan coğrafyanın riskli yapı stoku miktarı ile de doğrudan ilişkilidir” dedi.

“CAN VE MAL GÜVENLİĞİNİ CİDDİ ORANDA TEHDİT ETMEKTEDİR”

Elazığ’da önemli sayıda bulunan yapı stokunda çok sayıda vatandaşın ikamet ettiğini vurgulayan Prof. Dr. Açık, “İlimizde önemli sayı ve yoğunlukta riskli yapı stokumuz bulunduğu ve bu yapılarımızda çok sayıda vatandaşımızın ikamet ettikleri gerçeği hepimiz tarafından malumdur. Bu durum maalesef vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini ciddi oranda tehdit etmektedir.

“İLİMİZDE MAALESEF İSTENİLEN DÜZEYDE İŞLEMEMİŞTİR”

Devletimizin güvenli olarak nitelendirilmeyen riskli yapı ve yerleşkelerin rehabilite edilebilmesi için uygulamakta olduğu “Kentsel Dönüşüm” süreci bugüne kadar ilimizde maalesef istenilen düzeyde işlememiştir. Yeni dönem için Elazığ Belediyesi başta olmak üzere ilgili kurumlar tarafından yapılan çalışmalar bu konuda umut vermektedir. Başta Valiliğimiz, Belediye Başkanlıklarımız ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüz olmak üzere tüm kurum, kuruluş, STK ve vatandaşlarımızın daha etkin gayret ve faaliyetleri elzem durumdadır” değerlendirmesini yaptı.

“DAHA GÜVENLİ YERLEŞKELERE ZEMİN HAZIRLANMALIDIR”

Prof. Dr. Açık, geleceğimize dönük tedbirler geliştirilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Kentsel dönüşüm sürecini kolaylaştırarak hızlandıracak imar politikaları ve bürokratik tedbirler acilen geliştirilmeli rezerv alanı üretimi için gerekli girişimlerde bulunulmalıdır. Yine hem geleceğimize dönük tedbirler geliştirmek hem de yoğun güncel talepleri karşılayabilmek adına az katlı ve müstakil yapılaşmaya imkan sağlayacak imar alanları da planlanarak daha güvenli yerleşkelere zemin hazırlanmalıdır. Her türlü afetlerin milletimizden ve ülkemizden daim uzak olmasını niyaz ederiz.” açıklamasında bulundu.

  • Etiketler
  • Yorumla
booked.net
Elazığ Merkez Nöbetçi Eczaneleri