Dernek Beyannameleriyle İlgili Açıklama Yapıldı

Dernek Beyannameleriyle İlgili Açıklama Yapıldı

Elazığ Valisi Yırık: “Cumhuriyet, millet iradesinin güvencesidir”

Elazığ Valisi Yırık: “Cumhuriyet, millet iradesinin güvencesidir”

Diyanet Harput Eğitim Merkezi’nin İnşası Sürüyor

Diyanet Harput Eğitim Merkezi’nin İnşası Sürüyor

Fırat Üniversitesi Tarım ve Gıda Meslek Yüksekokulu Kurulması İçin Başvuru Yapıldı

Fırat Üniversitesi Tarım ve Gıda Meslek Yüksekokulu Kurulması İçin Başvuru Yapıldı

Harput Kalesi Kazılarında 7 Yılda 110 Bin Adet Obje Çıktı

Harput Kalesi Kazılarında 7 Yılda 110 Bin Adet Obje Çıktı

ELEP’ten Depremin Ardından Elazığ İçin Talep ve Öneriler
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 7 Şubat 2020 - 08:30:59

Elazığ Ekonomi Platformu, depremin ardından iş dünyasının talep ve önerileri ile ilgili açıklama yaptı. AÇIK: ELAZIĞLILAR OLARAK İHTİYAÇ DUYUYORUZ 7. Dönem Yürütme Kurulu adına açıklama yapan Prof. Dr. Yasemin Açık, “Yaşanan süreçte Devletimizin, milletimizin ve ülkemizdeki sayısız sivil toplum kuruluşlarımızın, ilimiz üzerindeki olağanüstü ilgisini ve çabasını takdirle izliyor, artarak devam etmesini temenni ediyoruz. Depremlerin süresi […]

Elazığ Ekonomi Platformu, depremin ardından iş dünyasının talep ve önerileri ile ilgili açıklama yaptı.

AÇIK: ELAZIĞLILAR OLARAK İHTİYAÇ DUYUYORUZ

7. Dönem Yürütme Kurulu adına açıklama yapan Prof. Dr. Yasemin Açık, “Yaşanan süreçte Devletimizin, milletimizin ve ülkemizdeki sayısız sivil toplum kuruluşlarımızın, ilimiz üzerindeki olağanüstü ilgisini ve çabasını takdirle izliyor, artarak devam etmesini temenni ediyoruz. Depremlerin süresi saniyelerle kısıtlı olsa da sosyal ve ekonomik etkileri uzun yıllar devam ettiği için her türlü rehabilite edici teşvik ve destek uygulamalarını önemsiyor ve Elazığlılar olarak ihtiyaç duyuyoruz” dedi.

AÇIK: KATMA DEĞER SAĞLAMASINA OLANAK TANIYABİLİR

Talep ve önerilerini sıralayan Prof. Dr. Açık, “Elazığ ili deprem afeti sonrasında devletimizin tüm imkânları ile varlığını hissetmektedir. İlimizin, “7269 sayılı umumi hayata müessir afetler dolayısıyla alınacak tedbirlerle yapılacak yardımlara dair kanun” ve destekleyici alt geçici kanunlar kapsamına alınarak, etkin ve uzun vadeli olarak desteklenmeye devam edilmesini talep ediyoruz. İlimize şehir dışından sağlanacak ayni yardımların Elazığ’da ikamet eden tedarikçi firmalarımızdan temin edilerek bağışlanması, yapılacak yardımların misli ile katma değer sağlamasına olanak tanıyabilir. Depremzede vatandaşlarımızın yaşamsal ihtiyaçlarının karşılanması anında, yine depremzede olan yerel esnaflarımızın tercih edilmesi onların da yüzlerini güldürecek, ilimizin orta ve uzun vadede maruz kalabileceği mikro ölçekli ekonomik darboğazlara engel olacaktır. Depremde güvenli olması, mahalle kültürü ve komşuluk ilişkilerini destekleyici olması, sağlıklı bir yaşama alanı oluşturması gibi birçok sebep dolayısı ile ilimizde uygun görülecek bölgelerde en az 10 bin parselden oluşacak 2 katlı müstakil mesken yapılaşmasına uygun alan imara açılmalıdır. Vatandaşlarımızın güvenlik, otopark, çocuk oyun alanı, ortak kullanım alanları, alışveriş, sağlık ve eğitim birimleri gibi sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ve kendi bütçelerine göre tasarlayabilecekleri villa sitelerinin yapımına imkân sağlayacak bu yeni imar alanları, şehrimizin ve insanımızın uğradığı yıkımın etkilerinin azaltılmasında ve nüfusumuzun muhafaza edilmesinde de katkı sağlayabilir. Önerilen imar alanının bir kısmının mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait olan ya da devredilmesi mümkün olan alanlarda seçilmesi, talep sahiplerine uygun ödeme şartları ile arsa tedarik edilmesine olanak sağlayarak ikincil inisiyatif rezerv alanları oluşturulmasına da zemin hazırlayabilir” dedi.

AÇIK: KAT YÜKSEKLİKLERİ BELİRLENMESİ GEREKMEKTEDİR

Prof. Dr. Açık, “İlimizin geleceğe dönük yapılaşma esaslarının belirleneceği bu olağanüstü süreçte, çok katlı yapılaşmanın kati bir şekilde engellenmesi, ilimizin uzun vadede ekonomik gelişimi ve modern kent çehresi kazanması açısından olumsuz etki oluşturabilir. Jeolojik yapı itibarı ile uygun olan ve nüfus yoğunluğu itibarı ile ihtiyaç hissedilen alanlarda, fen ve imar kuralları dâhilinde kat yükseklikleri belirlenmesi gerekmektedir. Bu süreçte insanlarımızın can güvenliğinin muhafazası sadece kat yüksekliğini kısıtlayarak değil, güvenlik açısından gerekli teknik ve donatıların zorunlu olarak uygulatılması ile sağlanabilir. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı marifeti ile ilimizde yürütülecek inşaat faaliyetlerinde, pozitif ayrımcılık yapılarak yerel müteahhitlik firmalarımıza fırsat verilmesi ilimiz için çok önemlidir. Yerel firmalarımız dışında kalan firmaların ise malzeme, teknik hizmet ve işçilik hizmeti alımlarını mümkün mertebede yerel kaynaklar üzerinden temin etmeleri tavsiye, takip ve tesis edilmelidir” ifadelerine yer verdi.

AÇIK: KAT YÜKSEKLİKLERİ BELİRLENMESİ GEREKMEKTEDİR

Deprem nedeniyle esnafın da sıkıntılı günler geçirdiğinin altını çizen Prof. Dr. Açık, “Afetin etkisini her geçen gün daha ağır şekilde hissetmekte olan Elazığlı vatandaşlarımız, esnaflarımız, KOBİ’lerimiz ve büyük ölçekli işletmelerimiz içinde kolaylıklar sağlanması gerekiyor” dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
booked.net
Elazığ Merkez Nöbetçi Eczaneleri