Başkan Şerifoğulları: “Muhtarlarımız, her zaman çözüm ortağımızdır”

Başkan Şerifoğulları: “Muhtarlarımız, her zaman çözüm ortağımızdır”

Elazığ’da 19 Ekim Muhtarlar Günü

Elazığ’da 19 Ekim Muhtarlar Günü

150 Gün Suyun İçinde Yetişen Pirinçte Hasat Zamanı

150 Gün Suyun İçinde Yetişen Pirinçte Hasat Zamanı

Vali Yırık: Muhtarlarımız Sorunların Çözümünde Büyük Rol Oynuyorlar

Vali Yırık: Muhtarlarımız Sorunların Çözümünde Büyük Rol Oynuyorlar

Elazığ’da Bir Şüphelinin Üzerinde 850 Adet Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi

Elazığ’da Bir Şüphelinin Üzerinde 850 Adet Uyuşturucu Hap Ele Geçirildi

Başkan Erdem, Basının Sorunlarını Dillendirdi
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 19 Mayıs 2020 - 16:23:33

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK)  20. Başkanlar Kurulu Toplantısı video konferans yöntemi ile gerçekleştirildi. Toplantıya Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti (FHGC) Başkanı Semih Erdem de katıldı. Başkan Erdem, toplantıda medya sektörünün ve medya sektöründe çalışan kişilerin sorunlarına değinildiğini aktararak, basına nasıl destek olunacağı konularının da tartışıldığını da belirtti. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun 20. Başkanlar Kurulu Toplantısı, video konferans ortamında gerçekleştirildi. Türkiye genelinde 8 […]

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK)  20. Başkanlar Kurulu Toplantısı video konferans yöntemi ile gerçekleştirildi.

Toplantıya Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti (FHGC) Başkanı Semih Erdem de katıldı.

Başkan Erdem, toplantıda medya sektörünün ve medya sektöründe çalışan kişilerin sorunlarına değinildiğini aktararak, basına nasıl destek olunacağı konularının da tartışıldığını da belirtti.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun 20. Başkanlar Kurulu Toplantısı, video konferans ortamında gerçekleştirildi. Türkiye genelinde 8 gazeteciler federasyonu ile 73 gazeteciler cemiyeti başkan ve temsilcisinin katıldığı TGK Başkanlar Kurulu toplantısında, basın/medya sektöründeki son gelişmeler, koronavirüsün sektöre etkileri, sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı.

Toplantıya katılan FHGC Başkanı Semih Erdem toplantının içeriği ile ilgili bilgiler verdi.

ERDEM: RESMİ İLANLAR AZALDI

Toplantıda ilk olarak koronavirüs salgınının medyaya etkisinin gündeme geldiğini ifade eden Başkan Erdem; “Medya kuruluşlarının, özellikle de yerel basının ilan ve reklam gelirleri, koronavirüs salgını ile birlikte kelimenin tam anlamıyla durma noktasına geldi. Basılı gazetelerin tiraj gelirleri yüzde 60 ile yüzde 80’lere varan oranlarda geriledi. Bu süreçte firmalar reklamları tamamen durdururken, Basın İlan Kurumu üzerinden alınan resmi ilanlar da, icra ve ihale ilanlarının yayınlanmaması sonucu yüzde 70’lere varan oranlarda azaldı” dedi.

ERDEM, BASINA NASIL DESTEK OLUNACAĞINI BELİRTTİ

“Basın İlan Kurumunca yerel gazeteler için alınan kolaylaştırıcı karar ve önlemler sonucu yerel basın bir nebze de olsa nefes almıştır” diyen Başkan Erdem; “Lakin; Basın İlan Kurumu’nun görev ve yetkilerini aşan, Maliye Bakanlığınca alınabilecek önlemler vardır. Örneğin; Medya sektöründe faaliyet gösteren gazete, televizyon, radyo ve kurumsal internet haber siteleri için Maliye Bakanlığı aracılığı ile hibe ve kredi desteği sağlanmalıdır. Korona süreci mağduru medya kuruluşlarına banka sicil durumuna bakılmaksızın yüzde 50’si hibe, yüzde 50’si faizsiz kredi olmak üzere maddi kaynak sağlanabilir. Ayrıca, medya kuruluşlarının birikmiş SGK ile diğer vergilerinde indirim yapılabilir, indirim sonrası hesaplanacak borç taksitlendirilebilir. Gazete, televizyon, radyo ve kurumsal internet haber sitelerinde görev yapan basın çalışanlarına ve diğer basın kartı sahibi gazetecilere, faizsiz kredi verilebilir. Televizyon kuruluşlarından alınan uydu bedellerinde indirim yapılarak taksitlendirilebilir, RTÜK payları bir süre alınmayabilir. Yerel basın kuruluşları, belediyeler ve kamu kurumları tarafından ilan ve reklamlarla desteklenebilir. THY, Vakıfbank, Ziraat bankası ve kamu ilanları yerel medyaya yönlendirilebilir, ayrıca bakanlıklar ücretli kamu spotu ve zorunlu yayın desteği verebilir” dedi.

ERDEM, DAĞITIMDA TEKELLEŞME SORUNUNA DİKKAT ÇEKTİ

Dağıtımda tekelleşme sorununa dikkat çeken Başkan Erdem bu konuda kamunun da gerekeni  yapmasını isteyerek; “Gazeteler ülkemizde uzun yıllar çeşitli firmalar tarafından bayilere dağıtılmış ve okurlarına ulaşmıştır. Ancak yıllar içinde dağıtım firmalarının kapanmasıyla, günümüzde tek bir firma kalmıştır. Gazetelerin tamamının tek bir firma tarafından dağıtılması, sektörde tekelleşmeye neden olmuş, tekelleşme de çeşitli sorunları beraberinde getirmiştir. Serbest fiyat belirlemeden, dağıtım yüzdesi dışında maktu para talebi, dağıtımdaki keyfiliğe kadar yaşanan tekelleşmeden kaynaklı sorunlar incelenmelidir. Sorun, dağıtım yapan firma sayısının arttırılmasıyla veya en azından yerel gazetelerin kamu tarafından kurulacak bir organizasyon tarafından dağıtılmasıyla çözümlenebilir” dedi.

ERDEM: GERÇEKTEN GAZETECİLERİN TEMSİL EDİLDİĞİ, ÇALIŞTAYLAR OLMALI

Gazetecilik Meslek Yasasına acil ihtiyaç olduğuna değinen Başkan Erdem; “Türk basını, başta gazetecilik mesleğini ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen ‘Gazetecilik Meslek Yasası’ olmak üzere pek çok konuda yasal düzenlemeye ihtiyaç duymaktadır. Basının bu sorunları ve sorunlara ilişkin çözüm önerileri geniş katılımlı toplantılar dizisiyle ele alınmalıdır. Bu amaçla, İletişim Başkanlığı’nın öncülüğünde; Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun ve gerçekten gazetecileri temsil eden meslek örgütlerinin katılımıyla Türkiye genelinde Basın Kurultayı / Çalıştayı düzenlenerek, bütün sorunlarımızı ve çözüm önerilerini ortaya koymalıyız” ifadelerini kullandı.

ERDEM: KURUMSALLAŞAN İNTERNET HABER SİTELERİ FARKLI TUTULMALI

İnternet haberciliği ile ilgili de konuların gündeme geldiğini aktaran Başkan Erdem; “Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu, Internet Yasası’nın zaman geçirilmeden çıkarılması konusunda ısrarcıdır. Teknolojinin hızla gelişimi ve internet ağının hemen hemen her noktaya ulaşması ile birlikte, internet haberciliği büyük bir gelişim göstermiştir. Özellikle koronavirüs sürecinde doğru, hızlı ve tarafsız haberciliğin önemi ortaya çıkmıştır. Sosyal medyada birçok sahte belge ve haber kamuoyunu yanlış yönlendirirken, kurumsal internet haber siteleri tarafından gerçek haberler anında Türk halkına ulaştırılmıştır. Bu süreçte yasal boşluktan kaynaklanan sorunlar, her geçen gün daha da artmaktadır. İstihdam sağlayan, gerçek anlamda habercilik yapan ve kurumsallaşan internet haber siteleri desteklenmeli, bu kurumlarda habercilik yapan meslektaşlarımız da yeni düzenleme yapılarak gazeteci sayılmalıdır. Bu amaçla Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu tarafından İnternet Yasası Komisyonu ve Yeni Medya Komisyonu oluşturma kararı alınmıştır. Komisyon üyelerinin kısa sürede belirlenmesi ve en geç Haziran ayında çalışmaya başlamaları hedeflenmektedir” dedi.

ERDEM: GAZETECİLİK MESLEĞİ BASIN KARTI KOŞULUNA BAĞLI OLMAMALI

Gazetecilerin yıpranma hakkına da vurgu yapan Başkan Erdem; “Anayasa Mahkemesinin basın çalışanlarının yıpranma hakkına ilişkin 25 Aralık 2019 tarihli iptal kararı ile yıpranmada basın kartı sahibi olmakla olmamak arasında fark kalmamıştır. Aksine, ağır ve yıpratıcı koşullar altında çalışan tüm gazeteciler için sosyal güvenlik hakkı olarak tanınmış olması gereken fiili hizmet süresi zammı ortadan kalkmıştır. Bu durumda TBMM, 14 Kasım 2020 tarihine kadar, gazetecilerin fiili hizmet süresi zammından yararlanabilmesi için yasama organı olarak kanuni düzenleme yapmalıdır. Aksi takdirde gazeteciler için fiili hizmet süresi zammından yararlanma hakkı ortadan kalkmış olacaktır. Gazetecilik mesleği basın kartı sahibi koşuluna bağlı olmadan yapılan ağır ve tehlikeli bir iş olarak kabul edilmeli, basın kartı sahibi ve sahipsiz gazetecilerin anayasal sosyal güvenlik hakkının sonucu olan fiili hizmet süresi zammı geri verilmelidir” ifadelerini kullandı.

ERDEM: BASIN KARTLARI DAĞITIMINDA ÇEŞİTLİ SORUNLAR YAŞANMAKTADIR

Basın kartları ile ilgili de bazı sıkıntıların olduğunu dillendiren Başkan Erdem; “Basın mesleğinin önemli bir göstergesi olan basın kartlarının dağıtımında çeşitli sorunlar yaşanmaktadır. Bazı meslektaşlarımızın basın kartları uzun süredir teslim edilmezken, mesleğe yeni başlayan ve bekleme süresinin tamamlayan bazı genç meslektaşlarımız basın kartlarını alamamıştır. Basın kartı dağıtımındaki sorunların ortadan kaldırılarak, basın kartlarının zaman geçirilmeden hak sahibi meslektaşlarımıza ulaştırılması gerekmektedir. Basın kartları yönetmeliği yeniden ele alınmalı; komisyonun oluşumu dahil, basın mensuplarının ihtiyaçlarını göz önüne alan ve katılımcı bir yaklaşımla gözden geçirilmelidir” diyerek sözlerini noktaladı. 

  • Etiketler
  • Yorumla
booked.net
Elazığ Merkez Nöbetçi Eczaneleri