Karantinayı İhlal Etti Hem Ceza Yedi Hem De Yurda Yerleştirildi!

Karantinayı İhlal Etti Hem Ceza Yedi Hem De Yurda Yerleştirildi!

Bakan Kurum Bir Kez daha Açıkladı! “Yıl Sonuna Kadar 8 Bin Konut Teslim Edilecek”

Bakan Kurum Bir Kez daha Açıkladı! “Yıl Sonuna Kadar 8 Bin Konut Teslim Edilecek”

İl Yöneticilerinden Bakan Soylu’ya Ziyaret

İl Yöneticilerinden Bakan Soylu’ya Ziyaret

İlköğretim Haftası Kutlamaları Başladı

İlköğretim Haftası Kutlamaları Başladı

Orman Bölge Müdürü Çetiner, Seza Çimento’yu Ziyaret Etti

Orman Bölge Müdürü Çetiner, Seza Çimento’yu Ziyaret Etti

Devlet Desteğiyle Bin Dönüme Ektiği Bademde Hasada Başladı
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 11 Eylül 2020 - 14:52:44

13 bin dekar alanda 3 bin tonun üzerinde badem üretilen Elazığ‘da, en çok üretim 7 bin dekarla Ağın ilçesinde yapılıyor. Badem üretimi ile ön planda olan ilçede yaşayan Alaattin Yazıcı’da devletten fidan ve kredi desteği aldı. Aldığı destek ile Şenpınar Mahallesine bin dönüm alana Ferragnes ve Ferraduel çeşidi 37 bin kök badem ağacı eken Yazıcı, son 2 yıldır ciddi […]

13 bin dekar alanda 3 bin tonun üzerinde badem üretilen Elazığ‘da, en çok üretim 7 bin dekarla Ağın ilçesinde yapılıyor.

Badem üretimi ile ön planda olan ilçede yaşayan Alaattin Yazıcı’da devletten fidan ve kredi desteği aldı.

Aldığı destek ile Şenpınar Mahallesine bin dönüm alana Ferragnes ve Ferraduel çeşidi 37 bin kök badem ağacı eken Yazıcı, son 2 yıldır ciddi oranda ürün almaya başladı.

7 yıl önce 20 bin ağaçtan ürün alan şimdi ise 37 bin ağacı ile sadece geçen sene 136 ton ürün kaldıran Yazıcı, bu sene daha fazla rekolte bekliyor.

Yazıcı, tüm ağaçlarının olgunlaşması ile 2 yıl içerisinde yılda ortalama 200 ton ürün elde etmeyi bekliyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan‘da, üreticiyi tarla da ziyaret ederek bilgiler verdi.

YAZICI: AĞAÇLARIMIZIN GELİŞİMİ İYİ

Bakanlıktan özel ağaçlandırma ve kredi desteği aldığını belirten üretici Alaattin Yazıcı, “Bin dönüm bademlik için 230 bin lira düşük faizli 15 yıl sonra ödemeli bir kredi aldık. Şuanda yaklaşık 37 bin ağacımız var. Damla sulama ile sulanıyor. 20 bininde 7 yıldır ürün alıyoruz. 230 dönümden yeni almaya başladık. Geçen yıl 136 ton ürün aldık. Bu sene daha fazla umuyoruz. İlk ürünlerini verecek ağaçlarımız var. Ağaçlarımızın gelişimi iyi. 2 yıl sonra bu bölgeden 200 ton gibi ürün almayı bekliyoruz” dedi.

KARAHAN: ELAZIĞ’DA 3 BİN TONUN ÜZERİNDE BADEM ÜRETİLİYOR

Kentte modern bahçelerin oluşturulmasıyla şuanda 13 bin dekar alanda badem üretimi yapıldığını belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan “Bugün ki rekolteye baktığımız zaman 3 bin tonun üzerinde bir badem üretimi söz konusu. Bu sektörün ilimizde diğer tarımsal faaliyetlerle birlikte geliştirilmesi, ekonomiye kazandırılması içi çalışmalar yapılıyor. Kabuklu olarak piyasaya sunulan bademimizin, yine Ağın’da ya da başka bir noktada badem işleme ve paketleme tesisi kurularak katma değeri yüksek ürün haline getirilip ilimizden bu şekilde pazarlanmasını sağlamak için bir çalışma içerisindeyiz. Hasatta Avrupa’da kullanılan teknoloji ile hasat yaptık. Dolayısıyla gübreleme ilaçlama hasat ve benzeri en sonda bademin ilimizde işlenmesine yönelik tüm paydaşlarımızla birlikte inşallah bu sektörün daha da ilerlemesi ve ileri gitmesi için çalışıyoruz. Hem üretim alanlarının artması hem de üretilen ürünün Elazığ’da istihdama katkı sağlaması için bir çalışma içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

Badem üretiminde bu sene en üst seviyede olunduğunu belirten İlçe Belediye Başkanı Ali Uslu, badem üzerine çalışmaların düzenli olarak devam ettiğini kaydetti.

  • Etiketler
  • Yorumla
booked.net
Elazığ Merkez Nöbetçi Eczaneleri