Toplamda 104 Farklı Suç Kaydı Bulunan 5 Kişi Suçüstü Yakalandı

Toplamda 104 Farklı Suç Kaydı Bulunan 5 Kişi Suçüstü Yakalandı

Elazığ Belediyesi’nden Yoğun Mesai

Elazığ Belediyesi’nden Yoğun Mesai

Otobüs Sefer Saatlerine Yeni Düzenleme

Otobüs Sefer Saatlerine Yeni Düzenleme

Elazığ Valiliği Nöbetçi Olan Akaryakıt İstasyonlarını ve Lastik Firmalarını Açıkladı

Elazığ Valiliği Nöbetçi Olan Akaryakıt İstasyonlarını ve Lastik Firmalarını Açıkladı

Sırt Çantasından 2,5 Kilo Uyuşturucu Çıktı, 3 Şüpheli Gözaltına Alındı

Sırt Çantasından 2,5 Kilo Uyuşturucu Çıktı, 3 Şüpheli Gözaltına Alındı

Ağın’ın Yeni Rotası Badem
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 15 Eylül 2020 - 08:43:11

Ağın İlçesi tarımda yeni bir rota belirledi. Uzun yıllar kendine özgü leblebisi ile bilinen Ağın, son yıllarda hızla gelişen badem üretimi ile isminden söz ettirmeye hazırlanıyor. Katma değeri yüksek olan badem yetiştiriciliğine büyük ilgi duyan yöre halkı, elde ettikleri verimle hem ilçe hem de il ve ülke ekonomisine katkı sağlıyor.  İlçede 6 Bin 500 dekar alanda gerçekleştirilen badem üretiminde […]

Ağın İlçesi tarımda yeni bir rota belirledi.

Uzun yıllar kendine özgü leblebisi ile bilinen Ağın, son yıllarda hızla gelişen badem üretimi ile isminden söz ettirmeye hazırlanıyor.

Katma değeri yüksek olan badem yetiştiriciliğine büyük ilgi duyan yöre halkı, elde ettikleri verimle hem ilçe hem de il ve ülke ekonomisine katkı sağlıyor. 

İlçede 6 Bin 500 dekar alanda gerçekleştirilen badem üretiminde bu yıl yaklaşık bin ton rekolte bekleniyor. 

ERMEN: 4. SENESİNDE AZ DA OLSA VERİM ALMAYA BAŞLIYORUZ

Ağın ilçesinde badem yetiştiriciliği yapan Şenpınar Mahallesi Muhtarı Mehmet Emin Ermen, badem hasadına başladıklarını belirterek, “70 dekar alan üzerinde üretim yapıyoruz. Orta ölçekli bir işletmemiz var. Bademi diktikten sonra iyi bir bakım yaptığınız zaman 4. senesinde az da olsa verim almaya başlıyoruz. 10 yaşına geldiğinde tam randımana binmesini bekliyoruz. Hasat yapmak için kabuğunun çatlaması gerekiyor. Hasat sonrasında badem patosu var, orada dış kabuğunu alıyoruz. Bu sene pandemiden dolayı büyütemedik. Pandemi bizi olumsuz yönde çok etkiledi. İşçi bulmada sıkıntı çektik. Maliyetlerimiz arttı. Her şey iki katına çıktı. Ağın’da şuanda 6.500 dekar üzerinde profesyonel olarak badem yetiştiriciliği yapılıyor. Ağındaki üretimi görüp de Elazığ‘da 200-300 dekar alanda üretim yapan yerler var. Ama bu bölgede Malatya ve Elazığ bölgesinde en büyük üretim yapan yer Ağın ” diye konuştu.

ERMEN: İLÇEDE ŞUAN BÜYÜK İŞLETMELERİMİZ VAR

İlçede bu yıl yaklaşık Bin ton rekolte beklediklerini söyleyen Muhtar Mehmet Emin Ermen, “Üretimde iklim şartları çok önemli.  İlçede şuan büyük işletmelerimiz var. Bunun yanında meyveye geçmemiş orta ve küçük işletmeler de var. Onlar da üretime geçtiği zaman bu yıl yaklaşık 1000 ton üretim olacağını tahmin ediyoruz. Badem üretiminde Kahta en büyük üretim merkezi olarak biliniyor. 40 Bin dekar alan üzerinde üretim yapılıyor. Bu bölgede ise Ağın ilçemiz üretim merkezi konumunda. Şu anda 6500 dekar üzerinde üretim yapılıyor” ifadelerine yer verdi.

ERMEN: EN BÜYÜK SIKINTILARIMIZDAN BİR TANESİ SU İMKANININ KISITLI OLMASI

İlçede su sıkıntısı olduğunu, badem bahçelerine kendi imkanla su getirdiklerini ifade eden Ermen, “Bizim en büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi su imkanının kısıtlı olması. Biz de buraya sulama sistemini kendi imkanlarımızla çektik. Bu da aşırı maliyet getiriyor. Bize ekstra yük. Halbuki burada sulama projesi olsaydı 40-50 Bin dekar tarım alanı değerlendirilebilirdi. Barajın hemen kenarında olmamıza rağmen sadece badem ve hububatta susuz tarım yapıyoruz” açıklamalarında bulundu.

ERMEN: MASRAFLARIMIZ İKİ KAT ARTTI

Bademde bu yılki taban fiyatın henüz belirlenmediğini, 20-25 TL aralığında bir beklentilerinin olduğunu söyleyen Şenpınar Mahallesi Muhtarı Mehmet Emin Ermen, “Badem sektöründe fındık, kuru üzüm, incir gibi devlet tarafından taban fiyat uygulaması yapılmıyor. Tamamen 3-5 firmanın elindeki bir açıklamaya bağlı. Şuanda bir fiyat açıklaması yok. Bizim beklentimiz 20-25 TL arasında bir rakam ama şuanda bir açıklanmış fiyat yok. Beklentimiz bu yönde. Çünkü masraflarımız iki kat arttı. İlaç, mazot, gübre, elektrik, işçilik maliyetleri yüzde yüz arttı” diye konuştu.

  • Etiketler
  • Yorumla
booked.net
Elazığ Merkez Nöbetçi Eczaneleri