Kızılay Mahallesi’nde TOKİ Tarafından 150 Konut Yapılacak

Kızılay Mahallesi’nde TOKİ Tarafından 150 Konut Yapılacak

Dilek ve Petek Sitesi’nde Konutların Teslim Tarihi Açıklandı

Dilek ve Petek Sitesi’nde Konutların Teslim Tarihi Açıklandı

Elazığ’da 3 Cadde de Başlayan Sigara İçme Yasağına Vatandaş Destek Verdi

Elazığ’da 3 Cadde de Başlayan Sigara İçme Yasağına Vatandaş Destek Verdi

Öztürk ve Eriş’ten Vali Yırık’a Ziyaret

Öztürk ve Eriş’ten Vali Yırık’a Ziyaret

Şehidimizin Oğlundan Kirvesi Ramazan Gürgöze’ye Ziyaret

Şehidimizin Oğlundan Kirvesi Ramazan Gürgöze’ye Ziyaret

Sağlık İl Müdürü Cahit Polat Elazığ’ı Uyardı
  • Ana Sayfa » Gündem
  • 1 Ekim 2020 - 15:56:11

Elazığ İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, pandemi ile mücadelede kontrollü bir sosyal hayatın önemine değinerek, vatandaşları sosyal mesafe, maske ve hijyen konusunda bir kez daha uyardı. POLAT: EN AZ 20 SANİYE YIKANMASI EL HİJYENİ SAĞLAMADA YETERLİDİR COVID-19 hastalığının riskli kişilerde ağır seyrettiğini vurgulayan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit POLAT yaptığı açıklamada “ COVİD-19 oldukça bulaşıcı bir hastalık olması […]

Elazığ İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, pandemi ile mücadelede kontrollü bir sosyal hayatın önemine değinerek, vatandaşları sosyal mesafemaske ve hijyen konusunda bir kez daha uyardı.

POLAT: EN AZ 20 SANİYE YIKANMASI EL HİJYENİ SAĞLAMADA YETERLİDİR

COVID-19 hastalığının riskli kişilerde ağır seyrettiğini vurgulayan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit POLAT yaptığı açıklamada “ COVİD-19 oldukça bulaşıcı bir hastalık olması ve riskli kişilerde ağır seyretmesi nedeniyle önemli bir halk sağlığı problemidir. Sonbahar aylarının gelmesiyle grip vakalarının da görülmeye başlanacağı bir döneme girmekle birlikte kapalı ve yeterince havalanmayan ortamlarda vakit geçirme süremiz artış gösterecektir. Bu nedenle alacağımız tedbirler daha büyük önem kazanmaktadır. COVİD-19 gibi toplumun genelini ilgilendiren salgın hastalıklarla mücadele başarı ancak tüm toplumun sürece dahil olmasıyla mümkündür. Bu mücadelede toplum olarak üstümüze düşen görev kişisel hijyen kurallarına uymak, maske takmak ve sosyal mesafeyi korumaktır. Tüm akut solunum yolu enfeksiyonlarında olduğu gibi bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) için de geçerlidir. COVİD 19’ a karşı verdiğimiz bu mücadelede bu virüsün zarflı olması nedeniyle ellerin sık sık sabunla en az 20 saniye yıkanması el hijyeni sağlamada yeterlidir. Aynı zamanda ellerimizin göz, ağız, burunla temasından kaçınmalıyız. Bu mücadelede diğer silahımız olan maskenin doğru kullanımı da kritik öneme sahiptir. Maskenin burnumuzu ve ağzımızı tamamen kapatacak şekilde olması, takarken ve çıkarırken maskenin kirlenen ön kısmına dokunmayıp, maskenin ip ya da lastik kısmını kullanmakla beraber maskenin ön kısmına elimizin temas etmesi halinde elimizi sabunlu su ya da el dezenfektanı ile temizlememiz gerekmektedir” dedi.

POLAT: BU SÜRECİ VATANDAŞLARIMIZ İLE BİRLİKTE BAŞARILI BİR ŞEKİLDE ATLATACAĞIZ

Zorunlu olmadıkça sağlık merkezlerine gidilmemesinin önemine değinen Prof. Dr. Polat, “Diğer bir önemli husus da sosyal mesafenin olabildiğince korunmasıdır. Bilhassa hasta insanlarla temastan kaçınılmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).  Hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık temizlenmelidir. Hastaların yoğun olarak bulunması nedeniyle mümkün ise sağlık merkezlerine gidilmemeli, sağlık kuruluşuna gidilmesi gereken durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmelidir. Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağız tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmeli, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içi kullanılmalı, mümkünse kalabalık yerlere girilmemeli, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burun kapatılmalı, tıbbi maske kullanılmalıdır. Bu virüs ile mücadelede başarı ancak toplumun içine dahil olduğu bir mücadele ile mümkündür. Bu mücadelede toplum olarak üstümüze düşen görev kişisel hijyen kurallarına uymak ve sosyal mesafeyi korumaktır. Hastanelerimizdeki hizmet akışı kesintisiz devam etmektedir. Pandemi ile mücadele yanında diğer rutin hizmetlerimizi de başarılı bir şekilde yürütmekteyiz. Gerek personel ve gerekse de malzeme yönünden herhangi bir sıkıntımız bulunmamaktadır. Sağlık Bakanımız ve Bilim Kurulu’nun belirtmiş olduğu kuralara uyarak bu süreci vatandaşlarımız ile birlikte başarılı bir şekilde atlatacağımızdan şüphemiz yoktur” şeklinde ifade etti.

  • Etiketler
  • Yorumla
booked.net
Elazığ Merkez Nöbetçi Eczaneleri