Etso Haberleri

Etso Haberleri

Başkan Arslan: 'Bölgemizde 60 milyon TL bir yatırım planlanmaktadır'

TRB1 illerinin önemli potansiyeller kaynakları arasında yer alan turizm, ihracat ve tarımın geliştirilmesini hedefleyen program kapsamında başarılı olan projelere 500 bin ile 2 milyon lira arasında faizsiz kredi verileceğini belirten Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan, 'Krediler 6 ay geri ödemesiz olup, toplamda 30 ay vade ile geri ödenebilecektir. Toplamda 20 milyon desteğin sağlanacağı program ile bölgemizde 60 milyon TL bir yatırım planlanmaktadır' dedi.

Elazığ’da tarımsal üretime değer katacak Elagro A.Ş.’nin yatırım süreci başlıyor

Tarımına yüksek katma değer sağlamak ve Elazığ'ın sosyo-ekonomik kalkınması için Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) öncülüğünde kurulan Elagro A.Ş. yatırım sürecini başlatıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen tesisin Elazığ 1.OSB'de kurulacağı kaydedildi.

İdris Alan, ETSO başkanlığına adaylığını açıkladı

Elazığ TSO eski Başkanı ve İş insanı İdris Alan, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığına aday olduğunu açıkladı. Dedeman Otel'de basın mensuplarıyla bir araya gelen İş insanı İdris Alan, Elazığ'ın geleceği için göreve talip olduklarını belirtti. Yarım kalan işleri tamamlamak adına göreve yeniden talip olduklarını aktaran Alan, hizmete hazır olduklarını belirtti.

Elazığ TSO, iş dünyasıyla bir araya geldi

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (Elazığ TSO) Başkanı Asilhan Arslan ve yönetimi, iş dünyasıyla bir araya geldi.

Elazığ’da ihracat rakamlarındaki artış devam ediyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan Türkiye ihracat raporuna göre, 2021 yılının ilk dört aylık döneminde 129 milyon 402 bin dolar ihracat yapan Elazığ, 2022 yılının ilk dört aylık döneminde ise 138 milyon 213 bin dolar ihracat ile yükselişini devam ettirdi.

Asilhan Arslan,'Verdiğimiz mücadele haklılığı Türk adaletinde bir kez daha tecelli bulmuştur'

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (Elazığ TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, 'Bugün geldiğimiz noktada Ankara 13. İdare Mahkemesi esastan karara bağlayarak ihaleye ikinci kez iptal etmiştir. Verdiğimiz mücadelenin haklılığı yüce Türk Adaletinde bir kez daha tecelli bulmuştur. Davaya konu olan tüm itirazlarımız dava kararında yer almış ve haklılığımız bir kez daha tescillenmiştir' dedi.

Sorular, Pazar Günü Cevap Bulacak

Elazığ'da bulunan maden sahasının işletilmesi ile ilgili yapılan ihaleye katılmayan Elazığ Girişim Grubu'nun neden ihaleye katılmadığı ile ilgili kamuoyunda merak uyadıran sorular, pazar günü cevap bulacak.

Elazığ Girişim Grubu İhaleye Neden Katılmadı?

Elazığ'ın Maden ilçesinde bulunan Türkiye'nin en zengin maden rezervinin işletme ihalesi yapıldı. Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi A.Ş ve Port Madencilik A.Ş'nin katıldığı ihaleyi 2 Milyar 205 Milyon TL Bedelle Port Madencilik A.Ş kazandı.

'Ortaya konulan bu mücadelenin tek gayesi şehrimizin menfaatlerinin korunmasıdır'

Maden ilçesinde rezervde ortaya konulan mücadelenin tek gayesinin şehrin menfaatlerinin korunması olduğunu dile getiren Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak kişilerle ve kurumlarla polemik ve söz düellosu yapacak vaktimiz yok. Kaldı ki ilimizin ve halkımızın ihtiyaç ve beklentileri açıktır dedi.

Türkiye’nin en büyük maden rezervi için toplantı düzenlendi

Geçtiğimiz aylarda Türkiye'nin en büyük maden rezervinin bulunmasının ardından ilçedeki madenin işletilmesi adına Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde Maden ilçesinde 'Polimetal maden sahası ihale süreci değerlendirme toplantısı' düzenlendi.

Siyasilerimiz Etkisiz Kaldı

Yeni bir Ferrokrom, Maden Bakır işletmeleri ve Çimento fabrikası vakası yaşanmasın dedik. Zengin maden yataklarını Elazığ olarak bizler işletelim işsizlik ve üretime katkı sunalım hem devlet, hem Elazığ kazansın dedik. Etso öncülüğünde Elazığ Girişim Gurubunu kurarak teminat olarak gerekli bedeli topladık. Ancak şartnamadeki bazı maddelerin belirli bir firmayı tarif ediyor gerekçesi ile bunun düzeltilmesini istedik. Siyasilerimiz, Etso ve Stk’latımız bu konuda fikir birliğine varıp adımlar attılar,ancak sonuç değişmedi. İki kez ertelenen ihale aynı şartname ile 21 Nisan’da gerçekleştirilecek ve büyük bir ihtimalle malum şirkete gidecek. Bu tablo da gösteriyor ki siyasilerimizin bu konuda herhangi bir etkisi ve yaptırım gücü bulunmuyor...

Şehir İçin Tarihi Fırsat

İlimiz Maden ilçe sınırları içerisinde bulunan zengin maden yataklarının ETSO öncülüğünde hayata geçirilen ve hemşerilerimizin hisse alarak ortak oldukları “Elazığ Girişim Grubu” tarafından işletilmesi amacıyla başlatılan çalışmalarda sona gelindi. Çarşamba günü Twitter da başlatılan kampanya 1. sırada yer aldı. Hisse almak için son tarih 18 Mart…

Başkan Arslan: “Stoklarımızda yeterli miktarda ayçiçek yağı bulunuyor”

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Asilhan Arslan, stoklarda yeterli miktarda ayçiçek yağı bulunduğunu belirterek, 'Sosyal mecralarda yaşanan asparagas haberin etkisiyle vatandaşlarımızın ayçiçek yağını ihtiyaçtan fazla alması stokları sıkıntıya sokarak, hem ihtiyaç dahilinde tüketim yapan vatandaşlarımızı mağdur edecek, hem de stokçuluk yapacak art niyetli kişilerin önünü açacaktır. Vatandaşlarımızdan öncelikli ricamız; ihtiyaçları kadar tüketim yaparak piyasaların seyrini ve tedarik zincirini bozmayacak şekilde ihtiyaçları kadar ürün almalarıdır' dedi.

Öğrenci ve Mezunlar İçin İş, İşverenler İçin İstihdam Fırsatı Güneydoğu Kariyer Fuarı'nda

9-10 Mart tarihlerinde Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Fırat Üniversitesi'nin ev sahipliğinde, Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi ve Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası destekleriyle Elazığ'da gerçekleşecek olan Güneydoğu Kariyer Fuarı, bölgemiz iş dünyası için nitelikli elemana ulaşma, üniversite mezunları için kariyer ve iş imkanı, öğrenciler için de staj fırsatı sunuyor…

Şehrin Son Umudu

Geçmiş yıllarda Ferrokrom, Çimento ve Gübre üreten Azot fabrikalarının özelleştirilmesinde herhangi bir oluşum kurup alma yerine, bunları yabancı işletmecilere kaptıran Elazığ halkı, zengin maden kaynaklarının Elazığlılar tarafından işletilmesi konusunda önemli bir adım atarak ETSO öncülüğünde “Elazığ Girişim Grubu” ile geçmişteki hataların telafisi için tarihi bir fırsat yakaladı.

Hisselere Yoğun İlgi

Maden ilçemiz sınırları içerisinde bulunan zengin maden yataklarının Elazığlı iş insanlarının oluşturduğu ticari bir yapı eliyle işletilmesi amacıyla Etso tarafından kurulan “Elazığ Girişim Gurubu” hisselerine hem ilimizden hem de yurtdışından yoğun talep var.

Etso Kolları Sıvadı

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde oluşturulan Elazığ Girişim Grubu tarafından Elazığ’ın Maden İlçesindeki maden sahası ile ilgili ön talep toplanması işlemlerine yarın (16.02.2022 Çarşamba) başlanacak.

ETSO Başkanı Arslan: "Üyelerimizin gıdadaki vergi indirimine uymasını istiyoruz"

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Asilhan Arslan, KDV indiriminin, temel gıda maddelerinde vatandaşlara rahat bir nefes aldıracağını belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın enflasyonla mücadele kampanyasına tüm üyelerin uymasını istediklerini söyledi.

Sadak: "Şehre ihanet ediliyor"

Elazığ Akıncılar Derneği  Başkanı Tevfik Sadak Maden İlçesi sınırlarında  bulunan zengin maden yataklarının ilimizdeki firmalar tarafından işletilmesi gerektiğini belirterek Etso'nun açıklamalarına destek verdi.

Madenlerimizi Biz İşletelim

Etso Başkanı Asilhan Arslan’ın yabancı şirketlerin işletmelerini yaptığı ve şehrimize fayda yerine zarar veren yeni Ferrokrom ve İlçeyi mağdur eden Maden Bakır İşletmesi vakası yaşanmaması için yeni Maden kaynaklarının ilimizin köklü Maden kuruluşları tarafından işletilmesi çağrısına, İlimiz Medyasından ve Kamuoyundan büyük destek geldi. Şimdi sıra Milletvekillerimizde…

Teşviklere 1 Yıl Süre Uzatımı

29 Aralık 2021 tarih ve 31704 sayılı Resmi Gazetede Cumhurbaşkanı kararı ile Elazığ’ında içinde bulunduğu Cazibe Merkezleri Programı kapsamında yatırımların desteklenmesiyle ilgili sağlanan teşvikler 31.12.2022 tarihine kadar uzatıldı. Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan, taleplerinin tam olarak karşılanmaması ile birlikte sürenin uzatılmasının çok değerli olduğunu ifade etti.

ETSO Başkanı Asilhan Arslan, Antalya’da Elazığlı vatandaşlarla bir araya geldi

Antalya'da devam eden Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) kapsamında Elazığ yöresel ürünlerinin tanıtımını yapan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Antalya'da yaşayan Elazığlılarla bir araya geldi.

ETSO'da ekim ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) tarafından ekim ayı meclis toplantısı düzenlendi.

Yörex Fuarında ikili iş görüşmeleri fırsatı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) desteği ile Antalya’da 20-24 Ekim tarihleri arasında 11. YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı düzenlenecek.

ETSO ile MTSO kardeş oda oldu

Elazığ TSO ile Malatya TSO arasında kardeş oda protokolü imzalandı.

Elazığ İhracatta Büyüdü Mü ?

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Asilhan Arslan, 2020 yılının ilk 6 aylık döneminde 61 milyon 543 bin dolar ihracat yapıldığını belirterek, 2021 yılının ilk 6 aylık döneminde 165 milyon 285 bin dolar ihracat yapıldığını görüyoruz. Artış oranı yıllık bazda geçen seneye kıyasla yüzde 168,57'dir. Yıl sonu itibarı ile son 10 yıllık rekorun kırılması muhtemeldir dedi.

KDV indiriminde süre 2 ay uzatıldı

Koronavirüs salgınından etkilenen ekonomik faaliyetlere destek sağlanması amacıyla çok sayıda hizmet kolunda katma değer vergisi (KDV) oranlarında 31 Mayıs 2021'e kadar geçerli indirimli oranların süresi 31 Temmuz 2021'e kadar uzatıldı.

Elazığ 2021 Yılı İhracatı İle Bölgede Birinci Sırada

2021 yılının ilk ayında itibaren bir önceki yıla göre her ay rekor artışla ihracatı artan Elazığ, 2021 Nisan ayı ihracatı ile TRB1 kapsamında bulunan Elazığ, Malatya, Bingöl ve Tunceli hem de Doğu Anadolu Bölgesinde 56 Milyon Dolarlık ihraçtı ile ilk sırada yer aldı. TÜİK ve Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerinde Elazığ 2020 yılı ilk 4 aylık dönemde 13 Milyon 857 bin Dolar ihracat gerçekleştirirken, bu yılın ilk 4 aylık döneminde 52 milyon 255 bin Dolar ile bir önceki yıla göre 7.6 değişim ile dikkat çekti.

Nefes Kredisi” detayları belli oldu…

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak ve KOBİ’lere uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla “2021 Nefes Kredisi”, 10 Bankanın katılımı ile TOBB ve KGF işbirliğinde 1 Haziran 2021 itibarı ile uygulamaya alınacağı açıklandı…

Elazığ'a Güzel Bir Kazanım Sağlayacağız

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB heyeti ile Kırgızistan’a gederek Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov başta olmak üzere bir dizi üst düzey ziyaretler gerçekleştiren ETSO Başkanı Asilhan Arslan'da Kırgızistan ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.