Sağlık

Sağlık Haberleri

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesine ‘Anne dostu hastane unvanı’ verildi

Sağlık Bakanlığı tarafından ulusal anne dostu hastane kriterlerini taşıyan Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesine 'Anne dostu hastane unvanı' verildi.

Elazığ’da aile hekimlerine yönelik hizmet içi eğitim programı sürüyor

Elazığ'da devam eden Hizmet İçi Eğitim Programı çerçevesinde aile hekimlerine eğitim verildi.

Elazığ’da sağlık personeline yenidoğan tarama eğitimi verildi

Elazığ'da İl Sağlık Müdürlüğü tarafından sağlık personeline yönelik yenidoğan tarama eğitimi verildi.

Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde, mesai sonrası poliklinik hizmeti başlıyor

Bir haftadır Fethi Sekin Şehir Hastanesi'nde Covid-19 hastasının bulunmadığını belirten Hastane Başhekimi Prof. Dr. Erol Keleş, 'Covid-19 sürecinin tamamlamasıyla hem şehrimizdeki hem de bölgemizdeki talep giderek artmıştır. Bunun yansımalarına kayıtsız kalamayacağımızın da biz farkındayız. Önümüzdeki haftadan itibaren hastanemizde 9 branşımızda mesai sonrası saat 17.00 ile 21.00 arasında poliklinik hizmeti vermeye başlayacağız' dedi.

Bulantı, karın ağrısı ve ishaliniz varsa 'Salmonelloz' enfeksiyonu olabilirsiniz

Uzm. Dr. Cihangiroğlu: "Salmonelloz, tifo veya benzeri klinik tablolara da neden olabilmektedir"

Uzun Ömürlülüğün Sırrı Sosyal iletişim

Covid'in azaldığı bu günlerde ziyaretlerin ihmal edilmemesi gerektiğini aktaran Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Hakan Balıbey, Özellikle sosyal iletişim, yapılan araştırmalarda uzun ömürlü olmada en önemli faktör olarak bulunmuştur' dedi.

Diyetisyen Uç’tan Ramazan sonrası sağlıklı beslenme önerileri

Bayramda misafirlere baklava yerine sütlü irmik tatlısı, sütlaç veya meyveli tatlılar ikram edilmesi gerektiğini belirten Diyetisyen Gülben Uç, 'Güzel bir meyve tabağı hazırlayarak misafirlerinize antioksidan, mineral ve vitamin açısından zengin besinler ikram etmiş olursunuz. Böylelikle hem siz hem onlar rahat eder. Çünkü sıcak havalarda ağır besinler tüketmek rehavet çökmesine ve halsizliğe sebep olabilir'' dedi.

Fethi Sekin Şehir Hastanesinde anjiyografi yöntemi ile tıkalı damar açıldı

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesinde el bileği üzerinden ve avuç içinden anjiyografi yöntemi ile tıkalı damarlar açıldı.

'Ramazan ayında da dişler günde iki kez fırçalanmalı'

Ramazan ayında da diş fırçalamanın önemli olduğunu aktaran Elazığ Mediline Hastanesinde görevli diş hekimi Ayşenur Çam, Hastalarımıza Ramazanda da günde iki kez dişlerini fırçalamalarını tavsiye ediyoruz' dedi.

Erol, 'Obezite ve metabolik cerrahi ameliyatı geçiren hastaların oruç tutmalarını önermiyoruz'

Obezite ve metabolik cerrahi ameliyatları geçiren hastalarının Ramazan ayında iftarla sahur arası kısa sürede yeterli miktarda beslenemeyecekleri için oruç tutmalarını önermeyen obezite ve metabolik cerrahi uzmanı Op. Dr. Fatih Erol, 'İlk bir yıllık süreçte yeterli beslenme programına geçmiş hastalarımızın bile iftarla sahur arası kısıtlı sürede beslenmeleri yeterli değil. Haliyle obezite ameliyatı geçiren hastalar sıkıntı yaşamamaları için ilk bir yıl kesinlikle oruç tutmalarını önermiyoruz' dedi.

Sağlık-Sen Elazığ Üniversite Şubesinden 23 Nisan Etkinliği

Sağlık-Sen Elazığ Üniversite Şube Başkanı Ahmet Burak Aygüneş 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle koltuğunu Fırat Üniversitesi Hastanesinde tedavi gören Nehir Hifa Yılmaz Fırat a devretti.

Çok sevdiği Medical Park Hastanesinde bir günlüğüne başhekim oldu

Elazığ'da babası ile sürekli Medical Park Hastanesine giden ve her fırsatta hastaneyi çok sevdiğini belirten Ahmet Salih Güler, hastane tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir günlüğüne hastane başhekim koltuğuna oturtuldu.

Anne olmak için Almanya’dan Elazığ’a ameliyata geldi

Almanya'da yaşayan 29 yaşındaki Nasa Krstıc, aşırı kiloları nedeniyle 5 yıldır sağlık sorunları yaşıyordu. Aşırı kilolarından kurtulmak ve bebek sahibi olmak için Elazığ'a gelen Krstıc, mide küçültme ameliyatı oldu.

Elazığ’da Bitki Sağlığı Uygulama Toplantısı düzenlendi

Elazığ'da bitkisel üretimde kalitenin artırılması, ürün kayıplarının azaltılması için üreticilere bitli sağlığı hakkında bilgiler verildi.

Sağlık Bakanlığı’ndan yerli insülin adımı

TİTCK, yerli insülin için harekete geçerek firmalara çağrıda bulundu. Yerli üretim ile dışa bağımlılığın azalacağı ve milyonlarca liranın yurt içinde kalacağı belirtildi.

Bipolar hastaları uykusuz kalınca hastalıkları tetiklenebiliyor

Ramazan ayında sahur nedeniyle uyku düzeninin bozulmasının bazı hastalıkları tetikleyebileceğini belirten Elazığ Mediline Hastanesinde görevli psikiyatrist Doç. Dr. Hakan Balıbey, 'Bu hastalarımıza özellikle dikkatli olmalarını, doktorlarına danışmalarını tavsiye ederiz. Bipolar duygu durum bozukluğu olan hastalarda uykusuzluk farklı hastalıkları tetikleyebiliyor. Aşırı hareketlenebiliyor, konuşmaları artabiliyor ve huzursuz olabiliyorlar' dedi.

'Kalp hastaları oruç tutmadan önce hekimlerine danışmalı'

Elazığ Mendiline Hastanesinde görevli Uzm. Dr. Murat Harman, kalp hastalıklarının çarpıntı gibi basit bir şikayetten ileri evre kalp yetmezliği gibi ciddi hastalıkları içeren geniş bir hastalık grubu olduğunu belirterek, kalp hastalarının oruç tutup tutmama konusunda karar vermeden önce hekimleri ile görüşüp birlikte karar vermeleri gerektiğini söyledi.

'Kanserde erken teşhis hayat kurtarır'

Kanserde erken teşhisin hayat kurtardığını belirten Doç. Dr. Nilgün Yıldırım, 'Erken teşhis ve tanı ne kadar erken konulursa, tedavi de o kadar rahat ve kolay olur. Ne kadar tanı gecikirse, tedavi süresi uzar ve hastalık sıkıntılı olur' dedi.

'Gebelerimiz aralıklı olarak da oruç tutabilir'

Gebelerin aralıklarla oruç tutabileceğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Emre Yalçın, 'Bir gün tutup bir gün veya daha fazla gün ara verip tekrar oruç tutabilirler. Ancak gebelik şekeri, gebelik tansiyonu, çocukta su azalması, gelişme geriliği gibi durumları olan gebelerde biz oruç tutmayı önermiyoruz' dedi.

Toplam 381 haber.