Kültür

Maden İşletmesiydi Lokanta Oldu Maden İşletmesiydi Lokanta Oldu
Tarihi hamamda restorasyon çalışmaları başladı Tarihi hamamda restorasyon çalışmaları başladı
Baba Oğul 60 yılda bin 100 adet pul biriktirdi Baba Oğul 60 yılda bin 100 adet pul biriktirdi
Diyarbakır'ın Fethi'nin 1382'inci yılı meşaleli yürüyüşle kutlandı Diyarbakır’ın Fethi’nin 1382’inci yılı meşaleli yürüyüşle kutlandı
Munzur Vadisi'nin kesin korunacak hassas alan ilanı için çalışmalara başlandı Munzur Vadisi’nin kesin korunacak hassas alan ilanı için çalışmalara başlandı
Harput'a ziyaretçiler gelmeye başladı Harput’a ziyaretçiler gelmeye başladı
Ekin Sapı Sanata Dönüşüyor Ekin Sapı Sanata Dönüşüyor
Mercedes Kadir'in hayatı beyaz perdeye taşınıyor Mercedes Kadir’in hayatı beyaz perdeye taşınıyor
ERZİNCANLI GENÇLER ELAZIĞ'DA ERZİNCANLI GENÇLER ELAZIĞ’DA
ETUDER'DE GÖREV DEĞİŞİMİ ETUDER’DE GÖREV DEĞİŞİMİ
Üstat Enver Demirbağ Mezarı Başında Anıldı Üstat Enver Demirbağ Mezarı Başında Anıldı
MUSİKİMİZİN USTA İSMİ ENVER DEMİRBAĞ, MEZARI BAŞINDA ANILACAK MUSİKİMİZİN USTA İSMİ ENVER DEMİRBAĞ, MEZARI BAŞINDA ANILACAK
ÇANAKKALE MUHAREBELERİ MOBİL MÜZESİ ELAZIĞ'A GELİYOR ÇANAKKALE MUHAREBELERİ MOBİL MÜZESİ ELAZIĞ'A GELİYOR
ÇOCUK KOROSU SEÇMELERİ UZATILDI ÇOCUK KOROSU SEÇMELERİ UZATILDI
HAFIZ OSMAN ÖGE ANILACAK HAFIZ OSMAN ÖGE ANILACAK
ELAZIĞ BELEDİYE KONSERVATUVARI YENİ SANATÇI ADAYLARINI ARIYOR ELAZIĞ BELEDİYE KONSERVATUVARI YENİ SANATÇI ADAYLARINI ARIYOR
81 İLDEKİ OKULLARA ORCİK GÖNDERİLDİ 81 İLDEKİ OKULLARA ORCİK GÖNDERİLDİ
MEHTER TAKIMI VE KÜRSÜBAŞI ORKESTRASI, BELEDİYE KONSERVATUVARI ÇATISI ALTINDA BİRLEŞTİ MEHTER TAKIMI VE KÜRSÜBAŞI ORKESTRASI, BELEDİYE KONSERVATUVARI ÇATISI ALTINDA BİRLEŞTİ
BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI HARPUT'DA İNCELEMELERDE BULUNDU BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI HARPUT'DA İNCELEMELERDE BULUNDU
AYGÜN ÇAM'IN BASKİL ADLI AKADEMİK ÇALIŞMASI YAYIMLANDI AYGÜN ÇAM’IN BASKİL ADLI AKADEMİK ÇALIŞMASI YAYIMLANDI
Kültür Haberleri

Maden İşletmesiydi Lokanta Oldu

Elazığ'da yaklaşık 70 yıl önce maden çıkartılmak için 420 metre uzunluğunda açılan tünel revize edilerek restorana çevrilmesiyle turizme kazandırılmış oldu. Sıcaklıkların arttığı bugünlerde vatandaşların çoğu yemek yemeye değil, mağarayı görmeye gelirken, içeri girenler soğuk hava nedeniyle 5 dakikada kendini dışarı atıyor.

Tarihi hamamda restorasyon çalışmaları başladı

Elazığ'ın medeniyetler beşiği Harput Mahallesinde bulunan 387 yıllık tarihi Hoca Hasan Hamamı'nda, restorasyon çalışmaları başladı.

Baba Oğul 60 yılda bin 100 adet pul biriktirdi

Elazığ'da baba ile oğlu, bir dönemin vazgeçilmezi olan ancak teknoloji ile birlikte unutulan mektuplarda kullanılan pullardan 60 yıl içerisinde bin 100 adet biriktirerek tarihe yolculuğu önlerine koyan bir koleksiyon oluşturdu.

Diyarbakır’ın Fethi’nin 1382’inci yılı meşaleli yürüyüşle kutlandı

İslam'ın Anadolu'ya açılan ilk kapısı, Peygamberler ve Sahabeler Şehri Diyarbakır'ın Fethi'nin 1382'inci yılı kentte uzun bir aranın ardından dev bayrak açılarak meşaleli yürüyüşle kutlandı. Yapılan etkinlikte konuşan AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Mehdi Eker, 'İslam medeniyetinin inşasında Diyarbakır çok ama çok önemli bir yere sahiptir. Evrensel anlamda etkileyici ve belirli olan, yönetim kodlarını belirleyen batı medeniyetinin Diyarbakır'dan öğreneceği çok şey vardır' dedi.

Munzur Vadisi’nin kesin korunacak hassas alan ilanı için çalışmalara başlandı

Tunceli'de Munzur Vadisi'nin kesin korunacak hassas alan ilanı için çalışmalara başlandığı bildirildi.

Harput’a ziyaretçiler gelmeye başladı

Elazığ'ın turizminde göz bebeği konumunda yer alan medeniyetler beşiği tarihi Harput Mahallesi'nde, tam kapanma ve hafta sonu kısıtlamaları nedeniyle hafta içinde ziyaretçilerin gelmesiyle yoğunluk yaşanmaya başladı.

Ekin Sapı Sanata Dönüşüyor

Elazığ'da 62 yaşındaki Mehmet Koçer, yazın tarlalardan topladığı ekin saplarını tek tek, özveriyle işleyerek onları tablolara dönüştürüyor.

Mercedes Kadir’in hayatı beyaz perdeye taşınıyor

Malatya'da arabası sandığı 3 metre uzunluğundaki sopa ile şehri dolaşan 'Mercedes Kadir' lakaplı Fatih Kaydı'nın hayatını beyaz perdeye taşımak için çalışmalar da sona gelindi.

ERZİNCANLI GENÇLER ELAZIĞ’DA

Gençlerimizin tarihi ve kültürel mirasımızı tanımaları ve gönüllülük bilincini arttırıcı ve özendirici faaliyetlerde bulunmaları amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen ‘’Biz Anadolu’yuz Projesi’’ kapsamında Elazığ’a gelen Erzincanlı gençler Elazığ Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından misafir edildi.

ETUDER’DE GÖREV DEĞİŞİMİ

Elazığ Turizm ve Kültür Tanıtma Derneği’nde görev değişimi gerçekleşti.

Üstat Enver Demirbağ Mezarı Başında Anıldı

Harput musikimizin çınarı üstat Enver Demirbağ, ölümünün 10.yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

MUSİKİMİZİN USTA İSMİ ENVER DEMİRBAĞ, MEZARI BAŞINDA ANILACAK

Elazığ Musikisinin duayen isimlerinden merhum Enver Demirbağ için vefatının 10. yıl dönümünde anma programı düzenlenecek.

ÇANAKKALE MUHAREBELERİ MOBİL MÜZESİ ELAZIĞ'A GELİYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından milli şuurun ve tarihi mirasın geniş kitlelere ulaştırılması ve tanıtılması amacıyla projelendirilen ve Çanakkale ruhunu, insanlarımızın tıpkı o gündeymiş gibi yaşayabilmelerini sağlamak amacıyla hayata geçirilen Çanakkkale Muharebeleri Mobil Müzesi, Çanakkale’ye henüz gitmemiş olan, bu şanlı zafere ve mirasına tanıklık edemeyen insanlarımız için ülkemizin tamamını gezerek hizmet verecek.

ÇOCUK KOROSU SEÇMELERİ UZATILDI

Elazığ Belediyesi, çocukları kültür ve sanatsal faaliyetlere yönlendirmeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

HAFIZ OSMAN ÖGE ANILACAK

Elazığ Belediyesi, Harput Müziği' nin en büyük üstadı Merhum Hafız Osman Öge’yi anmak ve gelecek nesillere tanıtmak amacıyla vefatının 45.yıl dönümünde, mezarı başında düzenlenecek bir dizi program ile yâd edecek.

ELAZIĞ BELEDİYE KONSERVATUVARI YENİ SANATÇI ADAYLARINI ARIYOR

Elazığ Belediye Konservatuvarı Türk Halk Müziği Bölümü, kadrosunu güçlendirmek amacıyla yeni sanatçı adaylarını arıyor.

81 İLDEKİ OKULLARA ORCİK GÖNDERİLDİ

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, okulların açılmasıyla birlikte ‘81 ilden 81 okula orcik’ sözünü tuttu, orcikler miniklere ulaştırılmak üzere gönderildi.

MEHTER TAKIMI VE KÜRSÜBAŞI ORKESTRASI, BELEDİYE KONSERVATUVARI ÇATISI ALTINDA BİRLEŞTİ

Gerçekleştirdikleri birçok sanatsal etkinlikle vatandaşın takdirini toplayan Elazığ Belediyesi konservatuvarı çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI HARPUT'DA İNCELEMELERDE BULUNDU

Harput’un her karışıyla tarihi bir hazine olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, “Tarihin bize yüklediği sorumluluğun bilinciyle, tarihi değerlerimizi korumaya yönelik çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz.” dedi.

Toplam 96 haber.